Szkoła Podstawowa nr 4
im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie

Biblioteka

Gromadzi książki, komputerowe programy edukacyjne, encyklopedie multimedialne, kasety video. Prenumeruje 5 tytułów czasopism. Wszystkie zbiory opracowane są elektronicznie w programie MOL. Szkolna baza danych zawiera również informacje o zawartości prenumerowanych czasopism i innych materiałów wpływających do biblioteki (prace uczniów i nauczycieli).

 
Rok szkolny 2019/2020

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września, został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września nawiązuje do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki  książek  dla  dzieci  i  młodzieży.
My czytaliśmy na lekcjach w poniedziałek, 30 września. Czytali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Oto tytuły wybranych lektur:  „Za górami, za lasami” (kl. „O” i 1c), „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (kl. 1b i 2b), „Pamiętnik Czarnego Noska” (kl. 1a i 3c), „Dziewczynka z parku” (kl. 2a i 2c), „Sposób na Elfa” (kl. 3a i 3b), Chłopcy z Placu Broni” (kl. 5a i 5b), „Felix, Net i Nika” (kl. 6).




Miesiąc Bibliotek Szkolnych

„Wyobraź sobie…” - pod takim hasłem obchodziliśmy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Organizatorem tego święta, w skali międzynarodowej, od 1999 roku jest  Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 roku cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Nasza biblioteka szkolna, włączając się w obchody tego święta, przygotowała różne konkursy: dla klas II i III „Mistrz alfabetu” i „Detektyw słów” (39 uczestników); dla klas V – VII wiedzowe: ze znajomości przysłów, tytułów książek i autorów, frazeologiczny, znani Polacy i ich dzieła.... (uczestniczyło 13 zespołów). Ponadto odbyły się: konkurs recytatorski, plastyczny na plakat i hasło reklamujące bibliotekę szkolną oraz literacko – plastyczny pod hasłem „Moja ulubiona książka”.

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu, za ulubionych bohaterów bajkowych, przebrali się uczniowie z klas 0– III. Z tej okazji aktyw biblioteczny z klas: 5a, 5b i 8a przygotował bajkowe spotkania. Czytaliśmy m.in.: „Calineczkę”, „Czerwonego Kapturka”, „Jasia i Małgosię”, a maluchy wykonały baśniowe kolorowanki. Wybrano też najciekawsze stroje. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki. W tym dniu w klasach i na korytarzach było bajkowo i kolorowo.

 „Muzyka wśród książek” - Odkrywamy muzyczne talenty

Biblioteka szkolna, od grudnia, realizuje projekt „Muzyka wśród książek” .

* W koncercie pod hasłem „Odkrywamy muzyczne talenty”  zaprezentowali się uczniowie grający na gitarach (Julia Szczesna, Amadeusz Kamiński, Miłosz Jaszkowski, Nina Grodzka, Aleksandra Beresińska, Lidia Szczesna) i saksofonie (Adrian Badurski).

* Odbył się też etap szkolny Konkursu Kolęd i Pastorałek.

 
„Muzyka wśród książek” - Kolędowanie klas pierwszych

W bardzo miłej atmosferze upłynęło wspólne kolędowanie klas pierwszych. Dzieci grały na instrumentach perkusyjnych: kastanietach, marakasach, janczarach, klawesach, tarkach quiero, grzechotkach. Uczniów wspierała na gitarze p. Edyta Kozłowska (wych. kl. 1c).