Klub Szkół Westerplatte

Klub Szkół Westerplatte (http://www.klubszkolwesterplatte.pl/) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem szkół, których patronami są bohaterscy obrońcy Westerplatte. Celem działalności klubowej jest wymiana doświadczeń oraz wzajemne wspieranie się w doskonaleniu pracy dydaktyczno - wychowawczej dla osiągania celów stawianych przed polską oświatą oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji i rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej młodzieży. Klub Szkół Westerplatte zrzesza ponad pięćdziesięciu członków. Działa na terenie całej Polski, od morza do Tatr. Od roku 1993 nasza szkoła należy do Klubu Szkół Westerplatte.

Sympozja Klubu Szkół Westerplatte

Każdego roku przedstawiciele placówek należących do Klubu Szkół Westerplatte spotykają się na sympozjach i prezentują swoje osiągnięcia w pracy z Patronem. W kwietniu 2004 r byliśmy gospodarzami XXI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Każde z sympozjów jest niepowtarzalne, posiada swoją specyfikę, różnorodny program oraz rodzinną atmosferę. Wzbogaca pracę wychowawczą z patronem, daje możliwość spotkań ze świadkami historii – westerplatczykami, ich rodzinami oraz autorami publikacji o bohaterskich obrońcach. Dlatego niezwykle ważne są dla nas te zjazdy. Oprócz wymiany doświadczeń, spotkań z przyjaciółmi, poznajemy przeróżne zakątki naszego kraju.

I – Gdańsk 1990r.
II – Resko 1991r.
III – Gdańsk 1991r.
IV – Gniezno 1992r.
V – Przasnysz 1992r.
VI – Michów 1993r.
VII – Gdańsk 1993r.
VIII – Warszawa – Rembertów 1994r.
IX – Kraków 1995r.
X – Stalowa Wola 1995r.
XI – Rypin 1996r.
XII – Strzelin 1996r.
XIII – Gdańsk 1997r.
XIV – Kielce 1997r.
XV – Pasłęk 1998r.
XVI – Przasnysz 1999r.
XVII – Kraków 2000r.
XVIII – Konin 2001r.
XIX – Kielce 2002r.
XX – Tczew 2003r.
XXI – Wyszków, Jelonki 2004r.
XXII – Ciche 2005r.
XXIII – Ujazd 2006r.
XXIV – Resko 2007r.
XXV – Odrzywół 2008r.
XXVI – Gdańsk 2009r.
XXVII – Jabłonka 2010r.
XXVIII – Dąbrówka Malborska 2011r.
XXIX – Opole 2012r.
XXX – Zduńska Wola 2013r.
XXXI – Kielce 2014r.
XXXII – Tłuchowo 2015r.
XXXIII – Kwidzyń 2016r.
XXXIV - Myślenice 2017r.
XXXV - Dzierżoniów 2018r.

Zlot rodzin Westerplatczyków

1 września 2015 roku pan Mirosław Kowalski – wieloletni dyrektor naszej szkoły, brał udział w państwowych uroczystościach na Westerplatte, związanych z 76 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Otrzymał to zaproszenie od Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza oraz Prezesa Ogólnopolskiego Klubu Szkól Westerplatte Pana Adama Szatkowskiego jako Honorowy Członek Stowarzyszenia ( uroczyste nadanie tego tytułu odbyło się w czasie XXXII Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte). W spotkaniu na Westerplatte uczestniczyła delegacja rządowa na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Panią Premier Ewą Kopacz z członkami rządu oraz członkowie rodzin  nieżyjących Westerplatczyków. Po ryku syren i wystąpieniach oficjalnych, które rozpoczęły się o godz. 4.35 nastąpił moment składania kwiatów – Pan Prezydent, Pani Premier, członkowie  delegacji rządowych, ambasadorowie i nasza delegacja na czele z prezesem Klubu Szkół Westerplatte – Adamem Szatkowskim. Po uroczystości złożenia  kwiatów pod pomnikiem nastąpiło, krótkie spotkanie z Prezydentem RP, a następnie integracyjna grochówka w kuchni polowej. W dalszej części obchodów delegacja  brała udział w modlitwie i złożeniu wieńców przy tablicy upamiętniającej torturowanych i zamęczonych Polaków w pierwszych dniach II wojny światowej w budynku Viktoriaschule oraz w uroczystej Mszy Świętej w intencji poległych Pocztowców pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Pozostały czas poświęcony był odkrywaniu nieznanych zakątków Gdańska m.in. Muzeum Solidarności, powstającemu muzeum II wojny światowej, Twierdzy Wisłoujście i innych zakątków Gdańska. Wieczorem odbyły się spotkania z autorami książek o Westerplatte między innymi z autorem książki "Westerplatte. Misja specjalna" Andrzejem Drzycimskim.