Szkoła Podstawowa nr 4
im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie

2009/2010

25 października
Wolontariuszki z klasy 2c (Agnieszka Depta, Weronika Popławska, Natalia Samselska, Klaudia Sochaczewska i Ania Wojtkowska) kwestowały przed Kościołem św. Wojciecha na potrzeby podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie. Udało im się zebrać 3079 zł.
 
28 października
Uczestniczyliśmy w akcji Pola Nadziei, którą z inicjatywy Hospicjum Domowego zorganizował Klub Przyjaciół Wyszkowa. Dziewczęta z kl. 2c (A. Depta, Natalia Jechna, Ola Leśnik, Kasia Koczara, Karolina Niewiadomska, W. Popławska, K. Sochaczewska, Ada Turek) wraz z p. E. Świderek zakupiły i posadziły na skwerze przy ul. Sowińskiego kilkadziesiąt sadzonek żonkili (kwiat ten to międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej). Jedną cebulkę można było kupić za 1 zł., a całą paczuszkę za 5 zł. Wiosną żonkile zostaną ścięte i sprzedane, a dochód z ich sprzedaży przekazany hospicjum (obecnie pracownicy opiekują się 15 osobami).
 
29 października 
Wolontariusze z klasy 1a i 3h pod opieką pań: E. Świderek i B. Kamińskiej w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym uczestniczyli w spotkaniu z p. P. Wypychem (z kancelarii prezydenta), obejrzeli krótki program artystyczny, a później razem z dziećmi i młodzieżą ośrodka bawili się na dyskotece.
 
7-11 grudnia - Tydzień Wolontariatu
Obchodzony w ramach programu „Szkoła bez przemocy”. Głównym celem akcji było propagowanie wolontariatu, pokazanie i zaproponowanie działań na rzecz potrzebujących pomocy i wsparcia.
 
Przygotowano:
 • montaż poetycko - muzyczny pt. „Pomagając innym, pomagasz również sobie” i prezentację multimedialną projektu "Nie tylko dla siebie" dla uczniów klas I gimnazjum i SP nr 1,
 • kiermasze: przedmiotów podarowanych przez rodziców i nauczycieli (biżuteria, książki, kosmetyki, koszulki…), kartek świątecznych (autorstwa gimnazjalistów) i książek „trochę używanych” (uzyskane kwoty pozwoliły na wsparcie podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie i adoptowanego przedszkolaka z Kamerunu),
 • odbyły się spotkania z lokalnymi wolontariuszami, popołudniami wolontariuszki z klas: 1a, c, d, e, 2a, c, f, 3a i c wykonywały papierowe ozdoby choinkowe; udekorowano nimi świerki, które w czasie spotkań wigilijnych przekazano podopiecznym OPS ( w ramach akcji "Choinki Nadziei"), wolontariuszki przygotowały też elementy świąteczne (choinki, anioły, dzwonki) i wykonywały prace plastyczne z dziećmi z Przedszkola nr 3,
 • zakończono akcję "Góra Grosza" oraz zbiórkę karmy dla zwierząt.
Akcja „Góra Grosza”
W dziesiątej edycji zebraliśmy 802 zł i przekazaliśmy Towarzystwu „Nasz Dom”. Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy:
1c –153,96 zł, 3a –126,80 zł, 1b –109,83 zł, 1d –98,73 zł, 3c –50,26 zł, 1e –49,70 zł, 2a –42,33 zł
 
„Adopcja Serca” („Adopcja na odległość”)
Przesłaliśmy kolejną ratę – 80 zł dla naszego podopiecznego przedszkolaka, Nory, z Kamerunu.
 
Zbiórka karmy
Uczniowie klas drugich i Koło Młodych Przyrodników zbierali karmę i podarowali ją Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami, oddział w Wyszkowie.
 
Integracyjne jasełka pt. „Betlejemska dobranocka”
Przygotowane przez wolontariuszy z naszego gimnazjum oraz uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Sztukę przygotowały panie: Beata Kamińska i nauczycielki z ośrodka. Była ona utrzymana w baśniowej konwencji. Do żłóbka przybywały postaci ze znanych bajek i wypowiadały bardzo cenne życiowe rady. Jasełka przedstawiono w ośrodku i w „Idziku”. Dyrektor ośrodka, Edyta Jarosz, witając nas przed rozpoczęciem przedstawienia powiedziała, że wita nie gości z Gimnazjum nr 2, ale przyjaciół, którzy są z nimi prawie na co dzień. Najbardziej wzruszająca była więź, jaka powstała między wolontariuszami a dziećmi z ośrodka. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji ku temu, aby razem się spotkać, popracować i pobawić.
 
Świąteczne akcje
 • Akcja „Rodzina – Rodzinie” przygotowaliśmy bogate paczki świąteczne (słodycze, artykuły spożywcze i chemiczne, maskotki, owoce) i przekazaliśmy sześciu wielodzietnym rodzinom wskazanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Społeczność szkolna chętnie włączyła się w to wspólne przedsięwzięcie pomocy potrzebującym i w ten przedświąteczny czas zrobiła coś nie tylko dla siebie. Cieszymy się, że niespodzianki sprawiły wielką radość obdarowanym. Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Paczki wręczono 22 grudnia; koordynatorki akcji – panie: E. Świderek i B. Glinka.
 • Paczki dla 32 dzieci z Domu Dziecka w Równem przygotowały i przekazały klasy 1g (wych. J. Paczkowska) i 3f(wych. I. Dudek).
 • Zabawki, maskotki, układanki i puzzle dla wychowanków Filialnej Specjalnej Szkoły Podstawowej mieszczącej się przy Domu Pomocy Społecznej „Fiszor” w Gaju zbierali uczniowie z klas 3c (wych. J. Gerek) i 1g (wych. J. Paczkowska). Dary wręczono 22 grudnia.
 • Zebrane w szkole gry i puzzle powędrowały na Oddział Dziecięcy Szpitala Powiatowego w Wyszkowie. Koordynatorką akcji była p. E. Nowak – Kowalska.
 • Dla Domowego Hospicjum – przekazaliśmy 500 zł (z kiermaszu biżuterii i innych przedmiotów zebraliśmy 435 zł, wsparła nas też kl. 3b (wych. E. Decyk, przekazując 65 zł). Podopiecznym podarowaliśmy własnoręcznie wykonane kartki (do których wolontariuszki napisały i wkleiły życzenia), prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej oraz koszyki świąteczne (przygotowały je A. Rybak i M. Kucharska z kl. 1c).
Kolędowy czas, czyli … o akcji Choinki Nadziei
Po raz pierwszy przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji Choinki Nadziei, którą prowadzą Fundacja ARKA i Lasy Państwowe. Akcja ta polega na przygotowaniu przez szkoły świątecznych programów dla domów, ośrodków pomocy społecznej. Jednym z elementów spotkań jest wręczenie zielonej choinki. Bardzo podobał się nam pomysł i przesłanie tej jakże pięknej i szlachetnej inicjatywy.
 
Przygotowaliśmy program artystyczny p.t. „Jest taki dzień…”. Świąteczną atmosferę wprowadzili wykonawcy - recytując nastrojowe wiersze, śpiewając pięknie kolędy i pastorałki. Montaż przedstawiliśmy podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej (podczas wigilii w restauracji „Baśniowa” - 15.12)), Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria” (16.12). Miłym akcentem uroczystości było wręczenie świerków, podarowanych przez Nadleśnictwo Wyszków, a udekorowanych przez wolontariuszki (ozdoby wykonywały popołudniami, podczas Tygodnia Wolontariatu). Po raz kolejny wolontariusze z naszej szkoły pokazali, że pamiętają o ludziach starszych, chorych i samotnych; była to dla nich niezapomniana lekcja wychowawcza. Montaż przygotowali uczniowie z klas: 2c, 3a i 3c. Ozdoby choinkowe wykonały wolontariuszki z klas: 1a,1c, 1d, 1e, 2a, 2c, 2f, 3a, 3c. Ponadto program ten zaprezentowaliśmy podczas spotkań wigilijnych emerytom (16.12), nauczycielom i pracownikom szkoły (21.12), uczestnikom miejskiej wigilii (20.12) oraz seniorom z wyszkowskich klubów (12.01).
 
Akcja „Cała szkoła czyta dzieciom”
W styczniu przeprowadziliśmy ogólnoszkolną akcję: „Cała szkoła czyta dzieciom”, której celem była prezentacja naszego gimnazjum w środowisku lokalnym. Uczniowie pod opieką wychowawców czytali bajki, prezentowali scenki dramatyczne, prowadzili zabawy integracyjne w Żłobko-Przedszkolu nr 1. Terminy spotkań zostały wcześniej ustalone, a wyjścia do przedszkoli odbywały się na godzinach wychowawczych. Uczniowie sami wybierali bajki i przygotowali ich prezentację, dbając, aby utwory były dostosowane do wieku dzieci (3,4,5,6 lat). Udział w tym szkolnym przedsięwzięciu dostarczył nam nowych, niesamowitych wrażeń i emocji.
 
„Podwieczorek przy mikrofonie”
12 stycznia do naszej szkoły zaprosiliśmy seniorów z wyszkowskich klubów. Wolontariusze przedstawili świąteczny program artystyczny p.t. „Jest taki dzień…” i przygotowali słodki poczęstunek. Były wspólne śpiewy i pląsy. Zarówno starsi jak i młodzi bardzo miło spędzili zimowe, mroźne popołudnie.
 
Wielkanoc 2010
 • Przedszkole nr 3. Wolontariuszki przygotowały papierowe elementy plastyczne i wspólnie z dziećmi wykonały m.in.: wielkanocne jajka, zajączki, świąteczne kompozycje…
 • Hospicjum Domowe. Wolontariuszki podarowały podopiecznym hospicjum własnoręcznie wykonane kartki świąteczne (z życzeniami) i wiosenne kompozycje kwiatowe z bibuły.
 
10 maja – spotkanie integracyjne
Szkolni wolontariusze zorganizowali spotkanie integracyjne dla podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna” (w ramach projektu „Dla siebie i dla innych”). Przygotowali zabawy i konkurencje sportowe (z nagrodami). Miłym akcentem tego wspólnie spędzonego popołudnia był tradycyjny grill (kiełbaski, kaszanka), słodycze i napoje. Spotkanie podobało się wszystkim jego uczestnikom.
 
Dzień Matki
24 maja – udałyśmy się (wraz z p. E. Świderek) do Przedszkola nr 3, by pomóc naszym małym podopiecznym wykonać prace dla mam. Jak zwykle przygotowałyśmy elementy z kartonu. Tym razem zaproponowałyśmy: „serca” dla 3-latków i kompozycje kwiatowe dla starszych dzieci. Podarowałyśmy też, wykonane z bibuły, kwiaty (maki, chabry i róże), które dzieci wręczyły swoim mamom.
 
Dzień Dziecka 2010
Wolontariuszki zorganizowały zbiórkę słodyczy i przygotowały paczki dla podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna”. Wiele frajdy sprawiły poprowadzonymi zabawami i konkursami (z nagrodami).