Szkoła Podstawowa nr 4
im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie

2011/2012

Dzień Chłopaka dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego
3 października – gościliśmy podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. Spotkanie z okazji Dnia Chłopaka zorganizowała klasa 3g wraz z opiekunami – J. Paczkowską, B. Kamińską i K. Ogrodzińskim. Dzieciaki obejrzały przedstawienie w wykonaniu uczniów 3g i bawiły się z harcerzami. Ogromnych emocji dostarczył mecz piłki nożnej. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
 
Pomagamy podopiecznym Hospicjum Domowego w Wyszkowie
Po raz trzeci wolontariuszki z naszej szkoły wraz z p. Elżbietą Świderek uczestniczyły w akcji Pola Nadziei. Sadziły sadzonki żonkili (są one symbolem nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej) na jednym z wyszkowskich skwerów. Wiosną żonkile będą rozdawane w zamian za datki pieniężne na potrzeby hospicjum.
 
Kwesta na Cmentrzu Parafialnym
1 listopada – członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz nauczyciele kwestowali na wyszkowskim Cmentarzu Parafialnym. Celem akcji było pozyskanie pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków. Zebraliśmy 5515,50 zł.
 
Kiermasz świąteczny
Podczas Dnia Otwartego członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali wiele atrakcji. Rodzice mogli nabyć nowe, tanie książki. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny. Wolontariusze sprzedawali ozdoby choinkowe z kartonu, kartki bożonarodzeniowe i ciasto (wszystko autorstwa gimnazjalistów). Uzyskane środki przeznaczyliśmy dla podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie i naszego adoptowanego chłopca z Kamerunu.
Koordynatorki akcji - panie: E. Świderek i J. Sieńkowska.
 
Specjalne wyróżnienie w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”
26 XI grupa wolontariuszy (wraz z opiekunką Szkolnego Koła Wolontariatu, p. E. Świderek) uczestniczyła w Karolinie koło Warszawy w podsumowaniu XII edycji konkursu „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”. Młodzież odebrała wyróżnienie w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Na konkurs wpłynęło 40 zgłoszeń. Kapituła dokonała wyboru 4 laureatów, którzy zostali nominowani do finału ogólnopolskiego. Nasze gimnazjum znalazło się wśród 6 wyróżnionych.
Galę wręczania nagród umilili nam: Marcin Wyrostek z Zespołem Tango Coranzon Quintet, para taneczna: Anna Głogowska i Jan Kliment oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Uroczystość poprowadził Tomasz Kammel.
 
Dyskoteki andrzejkowe
  • 23 listopada – odbyła się dyskoteka andrzejkowa (charytatywna). Dj’ami byli absolwenci naszej szkoły Kamil Z. i Łukasz O., którzy przygotowali dobrą muzykę i zagwarantowali nam świetną zabawę. Wolontariusze serwowali własne wypieki, a wchodziło się za symboliczną złotówkę.
  • 24 listopada – po raz kolejny wolontariusze z klas 1b, 1c, 1e, 3a, 3b i 3d bawili się podczas dyskoteki andrzejkowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Opiekun - pani Beata Kamińska
 
Andrzejki w Świetlicy Socjoterapeutycznej
29 listopada – wolontariuszki z klasy 3d (z paniami: M. Kocięcką i E. Świderek) uczestniczyły w wieczorze andrzejkowym w Świetlicy Socjoterapeutycznej. Przygotowały wiele ciekawych wróżb. Wszystkim bardzo podobał się koncert muzyczny w wykonaniu szkolnych artystów z klas: 1b i 2a.

Mikołajki
8 grudnia – na zaproszenie klasy 3g z okazji Mikołajek gościliśmy naszych przyjaciół ze szkoły podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Zorganizowano wiele atrakcji: były gry i zabawy prowadzone przez 3g i harcerzy, Mikołaj (w przygotowanie paczek włączyła się społeczność szkolna), inscenizacja wiersza „Rzepka” oraz sportowy tor przeszkód.
W to niezwykłe spotkanie zaangażowani byli: p. B. Kamińska, p. J. Paczkowska i p. K. Ogrodziński.
 
Świąteczny czas…
  • Przedszkole nr 3. W okresie przedświątecznym, jak zwykle, szkolni wolontariusze (wraz z p. E. Świderek ) odwiedzili przedszkolaków. Wykonali z maluchami świąteczne prace plastyczne (szopki, choinki…, wcześniej przygotowując wszystkie elementy), podarowali własnoręcznie wykonane kolorowe bałwanki. Najwięcej emocji dostarczył jednak koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnych artystów.
  • Hospicjum Domowe w Wyszkowie. Podopiecznym podarowaliśmy własnoręcznie wykonane kartki (z życzeniami od wolontariuszy) oraz anioły z masy solnej. Przekazaliśmy 500 zł (pieniądze uzyskaliśmy z zorganizowanego kiermaszu ozdób świątecznych, ciast i dyskoteki andrzejkowej).
  • Akcja „Świąteczna paczka” - przygotowaliśmy bogate paczki świąteczne (słodycze, owoce, artykuły spożywcze i chemiczne) i przekazaliśmy siedmiu wielodzietnym rodzinom wskazanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziękujemy darczyńcom z klas: 1c,1e, 1f, 1g, 2a, 2c, 2d, 2e, 2f, 3a, 3b, 3c, 3d, 3e i 3g. Paczki wręczono 21 grudnia.
Koordynatorki akcji – panie: B. Glinka i E. Świderek
 
Akcja „Góra Grosza”
W dwunastej edycji zebraliśmy 845,75 zł i przekazaliśmy Towarzystwu „Nasz Dom”. Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy: 1e – 160,74 zł (wych. p. E. Nowak – Kowalska), 3c – 90,25 zł (wych. p. A. Pałka), 2d – 42,57 zł (wych. p. J. Gerek), 3d -36,78 zł (wych. p. E. Dobrzyńska), 2c - 35,03 zł (wych. p. J. Królikowska), 1b – 32,10 zł (wych. p. J. Sarnacka). Szkoda, że nie wszystkie klasy przyłączyły się do tej akcji.
 
„Adopcja Serca”
„Adopcja na odległość” - przesłaliśmy kolejną ratę – 60 zł dla naszego podopiecznego, Nory, z Kamerunu.
 
Zbiórka karmy
Koło Młodych Przyrodników przekazało: karmę - Fundacji Azylu pod Psim Aniołem oraz kwotę 310 zł - na ratowanie orangutanów zamieszkujących Borneo.
 
Walentynkowa dyskoteka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
Wolontariusze, pod opieką p. Beaty Kamińskiej, bawili się na dyskotece walentynkowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. Zabawa była bardzo udana.
 
Wielkanoc 2012
Przedszkole nr 3 „Słoneczko”. Jak zwykle przed świętami wolontariuszki (wraz z p. Elżbietą Świderek) odwiedziły przedszkolaków. Przygotowały papierowe elementy plastyczne i wspólnie z dziećmi wykonały m.in.: wielkanocne jajka, koszyki, zajączki, świąteczne kompozycje. Spotkaniu towarzyszyły wesołe zabawy i pląsy. I młodsi, i starsi byli zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.
 
POLA NADZIEI
21 i 22 kwietnia uczestniczyliśmy w akcji POLA NADZIEI, którą zorganizował Klub Przyjaciół Wyszkowa oraz Hospicjum Domowe Caritas. 70. wolontariuszy i 13 nauczycieli z naszej szkoły (wraz z wolontariuszami z innych szkół) kwestowało przy dużych centrach handlowych, a w niedzielę przy kościele św. Wojciecha. W zamian za ofiarowane pieniądze wręczali żonkile. Zebrane pieniądze (18 200zł) przekazano na potrzeby podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie.
 
Dzień Matki w przedszkolu
Wolontariuszki pomogły dzieciom z Przedszkola nr 3 wykonać laurki dla mam. Jak zwykle przygotowały elementy plastyczne (tym razem płatki kwiatów i listki) oraz życzenia. Po zakończeniu znalazły chwilę na zabawę i śpiew.
   
Dzień Dziecka w Świetlicy Socjoterapeutycznej
Po raz kolejny wolontariuszki wraz z paniami: M. Kocięcką i E. Świderek uczestniczyły w Dniu Dziecka. Zorganizowały w szkole (wzorem ubiegłych lat) zbiórkę słodyczy i przygotowały dla podopiecznych paczki. Wiele emocji dostarczyły konkursy i konkurencje sportowe. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki
 
Przedstawienia teatralne w języku angielskim dla przedszkolaków
„Rzepkę” i „Kopciuszka” w języku angielskim przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Niny Shavy. Przedstawienia obejrzały m.in. starsze grupy z Przedszkola nr 3 „Słoneczko” i Żłobko - Przedszkola nr 1.