Szkoła Podstawowa nr 4
im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie

2012/2013

OGNISKO INTEGRACYJNE
10 października - już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zorganizowali spotkanie integracyjne dla uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. Tym razem odbyło się ono w gościnnej parafii św. Idziego. Klasa I F, wyszkowscy harcerze oraz panie Jolanta Paczkowska i Beata Kamińska przygotowali gry i zabawy, które zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem. Główną atrakcją spotkania były ognisko i mecz piłki nożnej.
 
POLA NADZIEI
10 i 13 października - po raz czwarty wolontariusze z naszej szkoły wraz z p. Elżbietą Świderek uczestniczyli w akcji Pola Nadziei. Sadzili sadzonki żonkili (są one symbolem nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej) na wyszkowskich skwerach (przy ul. Sowińskiego i kościele św. Wojciecha). Wiosną kwiaty będą rozdawane w zamian za datki.

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH...
Jak co roku zapaliliśmy znicze na grobach zmarłych nauczycieli, żołnierzy Armii Krajowej, którymi opiekuje się szkoła, na grobie p. Janiny Jellaczyc oraz pod pomnikiem poległych w 1920 r.
 
KWESTA NA CMENTARZU PARAFIALNYM
1 listopada - wolontariusze i nauczyciele kwestowali na wyszkowskim Cmentarzu Parafialnym. Celem akcji było pozyskanie funduszy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Następnego dnia (w Urzędzie Gminy) odbyło się wielkie liczenie. W tym roku zebraliśmy prawie 4,5 tys. złotych. Tegoroczną kwestę organizowali wspólnie: Gmina Wyszków, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie oraz Liga Morska i Rzeczna Bractwo w Wyszkowie.
 
„JESIENNY KONCERT” DLA SENIORÓW
8 listopada - na zaproszenie Szkolnego Koła Wolontariatu gościliśmy seniorów z Domu Dziennego Pobytu „SENIOR”, działającego przy OPS w Wyszkowie. Przedstawiliśmy program słowno – muzyczny pt. „Jesienny koncert”. Podczas spotkania „przy ciastku i herbatce” seniorzy zaprezentowali także swoje umiejętności wokalne. Spotkanie (przygotowane przez panie: Elżbietę Świderek i Beatę Glinkę) upłynęło w miłej, sympatycznej atmosferze i było skromnym podarunkiem z okazji Światowego Dnia Seniora, który obchodzimy 14 listopada.
 
WARSZTATY KULINARNE W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ
10 listopada – w sobotę, w słoneczne popołudnie, wolontariuszki (absolwentki, które nadal współpracują z naszym Szkolnym Kołem Wolontariatu) i p. E. Świderek postanowiły zrobić słodką niespodziankę podopiecznym Świetlicy Socjoterapeutycznej w Wyszkowie. Przygotowały ciasto drożdżowe, a dziewczęta (pod ich kierunkiem) wykonały rogaliki, które były znakomitym deserem dla wszystkich dzieci przebywających tego dnia w świetlicy.
 
WARSZTATY PLASTYCZNE
Już od października wolontariusze przygotowywali się do kiermaszu świątecznego. Wykonywali ozdoby choinkowe z kartonu, dekoracyjne gwiazdy, choinki z makaronu, anioły i szopki z masy gipsowej. Warsztaty prowadziły panie: Elżbieta Świderek i Beata Kamińska.
 
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
14 listopada - podczas Dnia Otwartego członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali wiele atrakcji. Rodzice mogli nabyć książki; nowe i tanie oraz „trochę używane”. Dużym zainteresowaniem, jak zwykle, cieszył się kiermasz świąteczny. Wolontariusze sprzedawali karty bożonarodzeniowe i ozdoby świąteczne, które wykonali na warsztatach. Uzyskane środki przeznaczyliśmy dla podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie i naszego adoptowanego chłopca z Kamerunu.
 
I miejsce w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”
19 listopada - przedstawicielki Szkolnego Koła Wolontariatu: Dominika Świerczewska, Monika Domańska i Justyna Oleksiak (z panią Elżbietą Świderek) uczestniczyły w Warszawie w podsumowaniu XIII edycji konkursu „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”. Odebrały nagrodę za I miejsce w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Do konkursu zgłoszono 27 uczestników – osób indywidualnych oraz grup wolontariuszy. Kapituła, biorąc pod uwagę zaangażowanie, innowacyjność i partnerstwo w podejmowanych działaniach, dokonała wyboru 3 laureatów. Ponadto przyznano 5 dodatkowych wyróżnień. Konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.
 
WARSZTATY PLASTYCZNE W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ
19 listopada – wolontariuszki z klas: 1a i 1f (z p. Małgorzatą Kocięcką) poprowadziły warsztaty dla podopiecznych świetlicy. Z myślą o nadchodzących świętach zaproponowały gwiazdy, które dzieci z chęcią z nimi wykonywały. Ozdoby będą wykorzystane do świątecznej dekoracji placówki.
 
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
29 listopada – po raz kolejny wolontariusze z klas 2b i 3b bawili się podczas dyskoteki andrzejkowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym.
 
ZAJĘCIA INFORMATYCZNE
Prawie dwa miesiące wolontariusze prowadzili zajęcia informatyczne dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu „SENIOR”, działającego przy OPS w Wyszkowie.
 
ANDRZEJKI W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ
30 listopada – wolontariuszki z klas: 3c, 3e i 1b (z paniami: M. Kocięcką i E. Świderek) uczestniczyły w wieczorze andrzejkowym w Świetlicy Socjoterapeutycznej. Przygotowały ciekawe wróżby i zabawy integracyjne.
 
DZIEŃ WOLONTARIUSZA W GIMNAZJUM NR 2
5 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, spotkali się wolontariusze (ok. osiemdziesięciu) i osoby wspierające nas w podejmowanych działaniach i inicjatywach. Ten dzień wspólnie z nami spędzili: dyrekcja, nauczyciele oraz goście. Byli wśród nich przedstawiciele placówek i instytucji, z którymi Szkolne Koło Wolontariatu współpracuje: p. Edyta Jarosz - dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, p. Agnieszka Łuczyńska – dyr. Przedszkola nr 3, panie – Krystyna Depta i Agata Pażuch – z Hospicjum Domowego, z Ośrodka Pomocy Społecznej – dyr. p. Agnieszka Mróz, p. Iwona Staniszewska (odpowiedzialna tam za wolontariat) i p. Dorota Wojtkowska – kier. Domu Dziennego Pobytu „SENIOR”, z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – panie: Ryszarda Kucińska i Jadwiga Śliwka. Miło było nam gościć p. Annę Gołębiewską – naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM i p. Annę Morkę – przew. Rady Rodziców. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat współpracy i pomocy, otrzymaliśmy też podziękowania dla Szkolnego Koła Wolontariatu. Wolontariusze przedstawili krótki program słowno - muzyczny pt. „Pomagając innym, pomagasz także sobie…”, w którym omówili m.in. zagadnienia dotyczące wolontariatu, wolontariuszy, form i zakresu pomocy. W prezentacji multimedialnej pokazali swoje główne działania. Był też ogromny i pyszny tort od Dyrekcji i Rady Rodziców, o słodki poczęstunek zadbali sami wolontariusze. Program i prezentację z wolontariuszami przygotowała p. Elżbieta Świderek; oprawa plastyczna p. Ewa Chojnowska. Popołudnie minęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.
 
ŚWIĄTECZNA GIEŁDA ARTYSTYCZNA
15 grudnia – odbyła się w naszym gimnazjum świąteczna giełda. 29 wystawców zaprezentowało swoje wyroby rękodzielnicze. Nasze stanowisko przygotowały panie: J. Sieńkowska, E. Świderek i U. Wierzchoń. Dochód przeznaczyliśmy dla adoptowanego chłopca z Kamerunu i Hospicjum Domowego w Wyszkowie.
 
ŚWIĄTECZNY CZAS…
  • Przedszkole nr 3. W okresie przedświątecznym szkolni wolontariusze (z p. E. Świderek) odwiedzili przedszkolaków. Wspólnie z maluchami wykonali ozdoby świąteczne (szopki, choinki, bałwanki…, wcześniej przygotowując wszystkie elementy). 20 grudnia dzieci obejrzały u nas w szkole Misterium bożonarodzeniowe.
  • Akcja „Świąteczna paczka”. Przygotowaliśmy bogate paczki świąteczne (słodycze, owoce, artykuły spożywcze i chemiczne) i przekazaliśmy siedmiu wielodzietnym rodzinom wskazanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Paczki wręczono 19 grudnia. Koordynatorkami akcji były: p. E. Świderek i p. B. Glinka. 
  • Domowe Hospicjum. Podopiecznym podarowaliśmy własnoręcznie wykonane kartki (z życzeniami od wolontariuszy) oraz choinki z makaronu. Przekazaliśmy też 800 zł (pieniądze uzyskaliśmy z zorganizowanych kiermaszy ozdób świątecznych i ciast).
  • Dom Pomocy Społecznej „Fiszor” w Gaju. Wychowankom Filialnej Specjalnej Szkoły Podstawowej przekazaliśmy maskotki, układanki, puzzle i słodycze (30 paczek). Dary wręczono 21 grudnia. Odpowiedzialne za akcję panie: J. Gerek, E. Świderek i U. Wierzchoń.
 
„Z SERCA ŻYCZENIA SKŁADAMY…”
Pod takim hasłem odbył się koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka, który zorganizowało Szkolne Koło Wolontariatu. Gośćmi byli: grupa „SENIOR”, działająca przy OPS, zespół „Wyszkowiacy” i babcie występujących gimnazjalistów. Do programu zaproszono dzieci ze Żłobko – Przedszkola nr 1, grupę „Pszczółki”. Było to pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli: seniorzy, młodzież gimnazjalna i maluchy. Przedszkolaki przygotowały wiersze i piosenki o babciach i dziadkach (wych. p. Anna Żemła). Wolontariusze zaprezentowali program muzyczny (opiekun p. Elżbieta Świderek). O słodki poczęstunek zadbali uczniowie z kl. 2f, realizujący projekt kulinarny (pracujący pod kierunkiem p. Jolanty Sieńkowskiej); oprawa plastyczna p. Ewa Chojnowska.