Szkoła Podstawowa nr 4
im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2021

Mimo trwającej pandemii i związanymi tym obostrzeniami, w symboliczny sposób uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Na korytarzu w szkole została wykonana okolicznościowa gazetka poświęcona bohaterom, a przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Terroru Komunistycznego w Wyszkowie, Dyrektor Szkoły Pan Konrad Chrzczonowski, Jolanta Paczkowksa i Amadeusz Kamiński uczeń klasy VIII a złożyli symboliczne kwiaty i zapalili znicz w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 4.

 

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

 

Żołnierze Wyklęci to żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. To niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób

 

Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej przez na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. Stanowi ono bezpośrednie odwołanie do listu otrzymanego przez wdowę po jednym z żołnierzy podziemia, w którym, zawiadamiając o wykonaniu wyroku śmierci na jej mężu, dowódca jednostki wojskowej pisze o nim: wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko.

 

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.