Szkolny tydzień kultury i życzliwości

21.05.2022

W dniach 09.05.2021- 13.05.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 4  obchodziliśmy „Szkolny Tydzień Kultury i Życzliwości" - „Nasza Niezapominajka”. Codziennie uczniowie brali udział w działaniach promujących kulturę i życzliwość.
        Poniedziałek upłynął pod hasłem - „Darmowych Komplementów”- na korytarzu szkolnym zostały wywieszone  karteczki z komplementami i  życzeniami. Uczniowie odrywali karteczki, pobierali komplementy i obdarowywali wybrane osoby (koleżanki, kolegów, nauczycieli, panie i panów pracujących w szkole), sprawiając im przyjemność.
     Wtorek to dzień, w którym odbywały się wybory klasowych  „Miss i Misterów  Kultury i Życzliwości”.
    Środa – uczniowie brali udział w ćwiczeniu: „Harmonijka życzliwości”: otrzymali kartę, którą złożyli w harmonijkę i podpisali,  następnie harmonijka wędrowała  od ucznia do ucznia. Każdy uczeń, do którego dotarła  kartka wpisywał  pozytywne cechy danej osoby, np.: „Lubię Cię, bo…”, „Jesteś…”, „Szanuję Cię za Twój…”, itp. Na koniec ćwiczenia -  kartki wróciły do swojego właściciela, chętne osoby odczytywały swoją harmonijkę. Wypowiadały się, co czują, co ich zaskoczyło, jakie  emocje im towarzyszą.
    Czwartek – dla klas 0-1 odbyła się prezentacja  filmu „Kocia życzliwość”. Po filmie uczniowie wykonali wspólny rysunek nt. „Kraina życzliwości” .
Uczniowie wspólnie malowali rysunk na temat „Kraina życzliwości”, ale w nietypowy sposób. Jeden uczeń maluje jedną rzecz na arkuszu papieru (A 3), następnie arkusz wędruje do drugiej osoby, która domalowuje na plakacie coś, co jej zdaniem pasuje do rzeczy już namalowanej. Później kolejna osoba ma szansę umieścić coś swojego na plakacie. Gdy wszyscy uczniowie włączą się do wspólnej zabawy, ale ich pomysły jeszcze się nie wyczerpią, kolejkę można rozpocząć od nowa. Zwraca uwagę na fakt, że pomimo tego, że pracowały samodzielnie, każde z nich miało swój wkład w tworzenie wspólnego rysunku. Na końcu uczniowie tworzą wystawę plakatów na korytarzu szkolnym.
Klasy 4-8   obejrzały film, w którym Nick Vujicic spotyka się z młodzieżą jednej ze szkół i prowadzi z nimi rozmowę – ( Nick Vujicic, właściwie Nicholas James Vujicic – australijski ewangelizator i mówca motywacyjny pochodzenia serbskiego urodzony z rzadką chorobą znaną jako zespół tetra-amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Na całym świecie prowadzi wykłady na temat niepełnosprawności, tolerancji, życzliwości, motywacji i wiary w Boga. Jest on również odtwórcą głównej roli w  przejmującym filmie „Cyrk Motyli”)  Film, którego przesłaniem jest fakt, że każdy z nas jest wyjątkowy  oglądali również  nasi uczniowie klas 7-8 ,  wykonywali do niego plakaty, które zdobią szkolne korytarze.
    Piątek – to czas podsumowania. Na placu apelowym odbył się Happening podsumowujący tygodniową imprezę:
- wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na odpowiedni kolor i przy utworze - We Are The Champions  legendarnej grupy Queen przekazali sobie „Iskierkę Życzliwości”
Dokonano również uroczystej dekoracji Miss i Misterów Kultury. Oklaskom i gratulacjom nie było końca.
Przez cały tydzień uczniowie  sadzili na szkolnym skwerku niezapominajki inne kwiaty ozdobne, które nie pozwolą nam zapomnieć, by życzliwość i kultura towarzyszyły nam codziennie.

Miss i Mister Kultury

„0”-