Tydzień Języków Obcych

01.03.2019
Zapewne większość uczniów i ich rodziców zdaje sobie sprawę z tego jak ważna i potrzebna w życiu jest znajomość języków obcych i to nie tylko dlatego, że zbliża się egzamin. W dzisiejszym świecie zagraniczne wycieczki lub wyjazdy w celach turystycznych czy zarobkowych stały się bardzo popularne i w takich sytuacjach umiejętność nawiązania rozmowy z mieszkańcami innego kraju jest wręcz niezbędna. A jak nauka języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego przebiega w naszej szkole? Przekonajmy się! Czas na podsumowanie Tygodnia Języków Obcych, obchodzonego od 25 lutego do 01marca!

Wydarzenie rozpoczęliśmy konkursem na najpiękniejszą pocztówkę z podróży do jednego z krajów niemieckojęzycznych, Wielkiej Brytanii lub Rosji. Wśród klas 0-II najładniejszą okazała się pocztówka z Londynu wykonana przez Bartka Lalaka z klasy Ib. Wśród klas IV- VI najładniejszą była pocztówka z Londynu wykonana przez Wiktora Abramczyka z klasy V. Wśród klas najstarszych wygrała pocztówka z Moskwy wykonana przez Zuzię Cholewińską z klasy IIIc.

W ciągu całego językowego tygodnia uczniowie klas VIII oraz gimnazjalnych wcielili się w role lektorów i przeprowadzili w każdej klasie edukacji wczesnoszkolnej lekcje z języka obcego. Zerówka, 1b i 1c uczyły się języka angielskiego, klasa 1a, 1b i 2a języka niemieckiego, natomiast 1c, 2b i 2c języka rosyjskiego. Nasi najmłodsi uczniowie byli zachwyceni, jeszcze bardziej pokochali swoich starszych kolegów i świetnie się bawili. Efekt był widoczny na koncercie podsumowującym cały tydzień językowy – kiedy to zaśpiewali w trzech językach!

Reprezentanci klas 7-8 oraz klas gimnazjalnych wzięli udział w konkursie na najlepszą ofertę wyjazdu wakacyjnego. Konkurs polegał na przygotowaniu oferty biura podróży do jednego z miast Wielkiej Brytanii, Rosji lub kraju niemieckojęzycznego. Każda z drużyn próbowała skutecznie zachęcić jury właśnie do ich wyjazdu. Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie klas:
  1. 3c – Marcelina Kaczmarska, Ewa Czupryniak (Oxford),
  2. 3d – Julian Obuchowski, Paulina Kazimierczyk, Ilona Iwańska (Londyn),
  3. 3f – Wiktoria Gaszczyńska, Oliwia Matusik (Vaduz).
Podczas koncertu przekonaliśmy się, która z drużyn była najbardziej przekonywująca. Jury w składzie: pan wicedyrektor Konrad Chczonowski, pani Iwona Dudek oraz pani Aleksandra Lange po wysłuchaniu wszystkich finalistów ogłosiło wynik – najlepszą ofertą okazał się wyjazd do Vaduz – stolicy Lichtensteinu, prezentowany przez uczennice z klasy 3f. Gratulujemy!

Przez cały tydzień językowcy sprawdzali wiedzę naszych uczniów, aby spośród nich wyłonić najlepszych – Mistrzów. Okazało się to niełatwym zadaniem. Mistrzem języka angielskiego klas 4-6 został Amadeusz Kamiński z klasy 6, natomiast Mistrzem języka angielskiego klas najstarszych okazał się Miłosz Księżak z klasy 8b. Mistrzem języka rosyjskiego została po raz drugi Zuzia Skoczeń z klasy 3c, natomiast tytuł Mistrza języka niemieckiego w tym roku ex equo otrzymali Zofia Liśkiewicz z klasy 3c oraz Piotr Zaniewski z klasy 3b. Bardzo wysokie wyniki w konkursie na Mistrza języka angielskiego uzyskali również uczniowie z klas drugich: Szymon Tkaczuk, Lena Zemło, Blanka Szczypińska, Mikołaj Kijewski, Aleksander Chrzczonowski, Liliana Maciejewska, Matylda Nowosielska i Lidia Szczesna. Natomiast z klas czwartych wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Beresińska, Blanka Krawczyk oraz Antoni Dzierżanowski. Gratulujemy!

W czwartek 28. lutego w ramach językowego tygodnia byliśmy przepytywani na przerwach ze znajomości języków obcych przez lingwistyczne patrole. Za poprawne odpowiedzi na pytania: Do you speak English? Sprichst du Deutsch? Вы говорите по-русски? zarówno uczniowie jak i nauczyciele otrzymywali językowe odznaki. Wielu z nas poradziło sobie bardzo dobrze, niektórzy dumnie nosili nawet po 3. Na 130 ankietowanych osób z języka angielskiego 90 deklarowało, że mówi w tym języku. Na 120 osób zapytanych o to samo w języku niemieckim, aż 90 osób udzieliło właściwej odpowiedzi. Z języka rosyjskiego na 110 osób, odznakę otrzymało 91.

Podsumowanie Tygodnia Języków Obcych miało miejsce podczas koncertu. Rozdaliśmy wtedy nagrody zwycięzcom konkursów, obejrzeliśmy przebieg II etapu konkursu na najlepszą ofertę biura podróży, mogliśmy także posłuchać obcojęzycznych piosenek w wykonaniu naszych uczniów, m. in. „Shallow”, „Diamonds”, „I Have Nothing”, „Phantom”, „Родина (Rodina)”, Мы желаем счастья вам! (My zhelaem schastya vam), Cнегом белым, белым (Snegom belym, belym). Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej także mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności wokalne – zaśpiewali w trzech językach (angielskim, niemieckim i rosyjskim) znaną wszystkim piosenkę „Panie Janie”. Okazuje się, że nauka języków obcych w SP4 to świetna zabawa!

Koordynatorkami przedsięwzięcia były panie: Maryla Piech i Katarzyna Zarzycka